Bylinky můžeme použít čerstvé či sušené, někdo dokonce preferuje mražení. Před zmrazením čerstvé bylinky nasekejte na kousky, které pak hodíte do jídla těsně před koncem úpravy. Zanechají si svou chuť, ale samozřejmě jsou nejlepší čerstvé. Bylinky můžete pěstovat v květináčích i přes zimu. Nevydrží ovšem celou zimu a občas je musíte vyměnit. Aby vydrželi v květináči uvnitř co nejdéle i přes zimu, dopřejte jim pravidelnou zálivku a především pak také dostatek světla.
Jaké nejoblíbenější bylinky máte ve své domácnosti vy? Použití bylinek se liší domácnost od domácnosti, kraj od kraje, zem od země. V našich podmínkách jsou v posledních letech velice oblíbené bylinky jako je bazalka, libeček, petržel hladkolistá, petržel kudrnka, do obliby přichází také koriandr.
Od jara do podzimu můžete tyto bylinky bez obav pěstovat v našich podmínkách i venku či ve skleníku.
Koření používá v kuchyni jistě každý. Někdo více, někdo méně, ale bez koření se jen málokdo obejde.
Jaké koření je v české kuchyni často používané? Rozhodně je to pepř, kmín, červená paprika a majoránka. Dále se hojně používají různé směsi jako je například koření na kuře, koření na ryby, koření na mletá masa apod. různé kari směsi se také těší velké oblibě.
V poslední době se v našich kuchyních prosazují také dříve nepoužívané koření. Takovým je například římský kmín, thajská bazalka a tamarind indický.
V zásobě koření pro vaši kuchyni by také neměl chybět hřebíček, badyán, saturejka, bobkový list, muškátový oříšek, rozmarýn, skořice nebo třeba chilli pokud si potrpíme na pálivější kuchyni.
Jednotlivé koření a jeho chuť se může lišit také podle výrobce. Některé levnější koření není tolik aromatické, a pokud nám naše jídlo stojí za to, je lepší kopit dražší koření, kterého ovšem nemusíme použít tolik a bude chutnat mnohem lépe.