· Činnosti nutné provádět každý den – sem patří mytí nádobí, menší nákupy, výběr schránky
· Činnosti prováděné jednou za dva-tři dny – luxování, vytírání, praní, utírání prachu, vynášení odpadků
· Činnosti prováděné jednou týdně – vyměnit ručníky, zamést schody
· Činnosti prováděné jednou měsíčně – výměna ložního prádla
· Další činnosti – jako je odmražení ledničky, umytí oken, sekání trávníku
Během tvoření vašeho seznamu se důkladně zamyslete, jestli je opravdu nutné provádět vypsané činnosti tak často, nebo jestli je není lepší přesunout do jiné kategorie. Až ho budete mít hotový, můžete začít s organizací a delegováním úkolů na další členy rodiny.
Rozděl a panuj!
Důležité je si uvědomit, že na všechno nemusí být člověk sám. Samozřejmě je jen na vás, jakým způsobem úkoly v domácnosti rozdělíte, jestli se budou střídat po týdnu, měsíci nebo nějak jinak.
K tomuto účelu je nejlepší vytvořit si přehlednou tabulku s úkoly, kterou si vytvoříte vždycky pro dané období a vepíšete k jednotlivým úkolům jména členů rodiny. Tu pak umístěte na viditelné místo a každý bude přesně vědět, co má za úkol.
Pokud chcete uklízet nejen efektivně, ale i o něco levněji, vsaďte na uklízení bez chemie .
Odměny a tresty
Aby váš nově vytvořený systém fungoval, měli byste zvážit zavedení systému odměn a trestů. Odměny i sankce můžou být různorodé a pravděpodobně se budou lišit podle toho v jakém věku se nacházejí ostatní členové domácnosti.
Odměny:
· Sladkost
· Zmrzlinový pohár
· Společný výlet
· Nová hračka
Tresty:
· Zákaz počítače nebo TV
· Zákaz chození ven s kamarády
Smyslem celého systému je nejen efektivnější rozdělení práce v domácnosti, ale i velmi dobrý výchovný prostředek. Všichni členové domácnosti by se měli aktivně zapojit do jejího chodu a pro děti je to skvělý způsob, jak si osvojit základní domácí práce, které se jim budou v budoucnu jistě hodit.