Pamětníci si možná ještě vzpomenou na klasické školní výlety do různých koutů naší republiky. A je docela pravděpodobné, že na některých místech od té doby vůbec nebyli. Přesto, že tehdy byli doslova uchváceni krásou, která je tam čekala.
§ Jen málokdo nenavštívil v rámci zmíněných školních výletů Chýnovskou jeskyni.
§ Velice příjemný byl tento výlet zejména v čase, kdy se vydařilo počasí a rtuť stoupala ke třiceti stupňům.
My ale nemusíme čekat na předpověď a můžeme se sem vydat v podstatě kdykoliv. Pokud to není od listopadu do března – to tu mají zavřeno.
§ Jestliže si říkáte, že je přeci zbytečné sem jezdit, když už jste to před deseti, dvaceti, třiceti lety viděli, pak se velice mýlíte.
§ Jeskyně mění svou tvář v podstatě každým okamžikem. Přesto, že tato není klasická krápníková.
Kromě toho jsou v takových prostorách stále objevována nová a nová zajímavá místa nejen pro turisty. Zajímavé je, že tato jeskyně byla u nás vůbec první turisticky zpřístupněnou. Každého návštěvníka překvapí barevnou výzdobou chodeb a také kruhovitými útvary na stěnách.
§ Jeden z nich dostal zajímavé označení.
§ Jelikož připomínají obří oči, říká se tomu nejznámějšímu „Purkyňovo oko“.
– Třeba měl slavný vědec smysl pro humor a dobře by se pobavil.
Za pár let se podíváme zase o kousek dál
Odborníci předpokládají, že délka a množství chodeb není rozhodně v Chýnovských jeskyních konečná. Zatím prozkoumali tisíc a dvě stě metrů. Pro návštěvníka je k vidění dvě stě metrů dlouhý úsek, který projde za necelou tři čtvrtě hodinku. Určitě si ale vezměte něco teplého na sebe. Teplota se tu pohybuje pouze v rozmezí od pěti do devíti stupňů.
– Poté, co slavnou jeskyni opustíte, určitě zavítejte ještě do blízkého Tábora.
– Ani tady vás nuda nečeká.
Historické centrum za tu zastávku stojí. Na každém kroku vám připomene svou husitskou minulost.