Mrkev není vždy jen oranžová, jak ji většina z nás zná. Tato kořenová zelenina pochází z jižní Asie. V 10. století se rozšířila do celé oblasti Indie a Číny. Pěstovaly se všechny možné odrůdy mrkve, které se lišily zejména mohutností a barvou kořene.
Barva byla dokonce černá, bílá, žlutá, červená, nachová, fialová a dokonce vícebarevná – například zvenku fialová a zevnitř bílá. Teprve v 17. století byla v Nizozemsku vyšlechtěna její oranžová odrůda. V současné době se mrkev pěstuje na celém světě.
Nejlepší způsob skladování mrkve objevili už naši předci a dodnes nikdo nic lepšího nevymyslel. Z vytrhaných mrkví odstraníme listy, a kořeny pokládáme do bedny s pískem. Pod mrkvemi i nad nimi musí být dostatečné množství písku. Mrkev lze takto skladovat až šest měsíců, aniž by zvadla nebo se zkazila.
Mrkev obsahuje vitamín A, B a C., a také spoustu minerálů, jako je draslík, železo, vápník nebo sodík. Na náš organismus má vynikající vliv, protože je velkou zásobárnou vlákniny, takže dokáže předcházet rakovině tlustého střeva. Našemu tělu dodává energii, proto je dobré ji do našeho jídelníčku zařadit, když máme zvýšenou sportovní aktivitu.
Také ti, co chtějí redukovat svou váhu, nebo alespoň snížit hladinu cholesterolu v krvi, by měli mrkev častěji jíst. Nejenže je velmi chutná, ale má opravdu blahodárné účinky na náš organismus.
Mrkvová dieta je speciální dieta, při které se dá zhubnout za pět dní až čtyři kilogramy.Jde o to, že mrkev jíte po zmíněný čas upravenou na všechny možné způsoby. Syrovou, vařenou, dušenou…. Tato dieta se hodí spíše na nárazové hubnutí.
Pro dlouhodobé hubnutí je také vhodné zařadit mrkev do svého jídelníčku, ale zde bude stačit, když jí denně sníte 400 g.
Mrkvová šťáva je nejen výborná na osvěžení, ale je také jemným prostředkem na léčbu popálenin a vřídků. Také zlepšuje vzhled unavené pleti – zde stačí nechat čerstvou šťávu působit přibližně deset minut a pak obličej opláchnout.