Venezuela se v současné době potýká s obrovským nárůstem inflace, ta je dokonce nejvyšší z celé oblasti jižní a střední Ameriky. Narostla do obludných rozměrů kolem 60 procent a to se také muselo někde projevit. Odborníci se k inflační spirále vyjádřili v tom smyslu, že jí roztočil velký objem financí na trhu, který není kryt z aktivních ekonomických zdrojů. Ve státní pokladně schází cenné devizy a tím pádem je omezen i dovoz surovin pro průmyslovou výrobu a zemědělských strojů.
název státu

Prosperita země stojí a padá především na těžbě ropy a zemního plynu, kromě toho je zájem i o vápenec, zlato, železnou rudu a hliníkovou rudu – bauxit. V zemi do jisté míry funguje i výroba oceli, potravinářský průmysl a strojírenské provozy, Venezuela poměrně úspěšně exportuje zemědělské plodiny – kukuřici, luštěniny, brambory a exotické ovoce, zejména banány a kokosové ořechy. Země je také významným producentem kávy a bohužel také drog.
vlajka na ruce

Pomohou ropa, zemní plyn a další nerostné zdroje vysvobodit zemi z hospodářské krize?

Problém s inflací dokonce vyvrcholil nedostatkem základních potravin v obchodech, lidé je často nakupují pouze na příděl a hospodářské problémy se také odráží v nezvladatelném nárůstu kriminality. V zemi je největší počet vražd v celosvětovém měřítku, na denním pořádku jsou únosy lidí výměnou za tučné výkupné, zemi hrozí kolaps společenského a politického systému.
Vláda v čele s prezidentem Madurem se rozhodla založit kryptoměnu, která bude kryta ze surovinových zdrojů země, tedy především z ropy a zemního plynu. Měna se nazývá „Petro“ a lidé si od ní slibují restart obchodních transakcí se zahraničím a přínos cenných deviz do země, která musí kromě hospodářské krize odolávat i sankcím ze strany USA.
Zda bude vydání první kryptoměny na světě, která je kryta ropou, pro Venezuelu přínosné, ukáže čas, řada odborníků však poukazuje na další zoufalý krok tápání v mlze. Vláda si od „Petra“ slibuje návrat toku investic zejména z USA, z Kataru, z Turecka a ze zemí západní Evropy. Opoziční politici však přirovnávají Petro k nezákonně vydávaným dluhopisům.
 

Posted in Web